Menü

#iremaktaş

To walk invisible, BBC

0 Yorum

3 sene Önce

Haber

Anonim

BBC’nin yeni TV filmi To Walk Invisible: The Brontë Sisters

Birçok dizi, film ve belgeseli ile bizleri her seferinde kendine hayran bıraktıran ve neredeyse her birinin altından da başarıyla kalkan BBC, bu kez bir dönem TV filmi için kolları sıvadı. İngiliz edebiyatının en önemli eserlerinden kabul edilen ve bir zamanlara damga vuran Uğultulu Tepeler (Emily Brontë), Jane Eyre (Charlotte Brontë), Şatodaki Kadın (Anne Brontë) romanları (Şatodaki Kadın hariç) hem televizyon hem de beyaz perdeye aktarıldı. Bu kez ise yaratıcıları olan Brontë kız kardeşlerin büyük bir adanmışlık ile geçen inanılmaz yaşam hikâyesi 29 Aralık’ta seyirciyle buluşacak. 120 dakikalık bir bölümden oluşan mini-dizi şeklinde bir TV filmi projesi bu. Haberi ilk gördüğümde gerçek bir mini dizi olacak sanmıştım ama TV filmi olduğunu anlayınca üzülmedim desem yalan olur. Bu tarz projeleri böyle birkaç bölümlük diziler şeklinde seyretmek nedense daha keyifli gibi geliyor.

2016 sona ermeden Brontë kız kardeşlerin hikâyesini televizyonda izleyecek olmamız gibi bu muhteşem haberi daha da iyi yapan şey ise, yapımın hem yazar hem de yönetmen koltuğunda başarılı yönetmen ve yapımcı Sally Wainwright’ın olması. Wainwright’ı en son yine bir BBC ve aynı zamanda Netflix yapımı olan 2014 Happy Valley projesiyle bilenlerimiz vardır. Happy Valley başarılı bir polisiye dram dizisi olarak oldukça iyi eleştiri almıştı. İzleyenlerimiz ve merak edenlerimiz varsa dizi 3.sezon onayını çoktan aldı bile. Bu bilgiyi de buraya sıkıştıralım.

Dizinin başrollerinde Anne Brontë’yi yine Sally Wainwright’ın Happy Valley dizisinden tanınan sima Charlie Murphy canlandıracak. Chole Pirrie Emily Brontë, Finn Atkins ise Charlotte Brontë’yi canlandıracak. Baba Patrick Brontë rolünde ise Game of Thrones ve Karayip Korsanları yapımlarından tanınan Jonathan Pryce’ı izleyeceğiz.

Bu projenin nasıl bir iş çıkardığını artık izleyince hep birlikte göreceğiz ama küçük de olsa deneyimlerden yararlanarak birkaç tahminde bulunabiliriz. Pek tabii hikaye Yorkshire’da geçeceğinden yine bol bol uçsuz bucaksız yeşilin hakim olduğu İngiliz kırsalına doyacağız aşikar. Görselliğin yanı sıra müzik konusunda da harika iş çıkartacağından eminiz zira Downton Abbey, The Last Kingdom, Little Dorrit gibi birçok başarılı yapımın müziğine imza atmış olan John Lunn müzikleri bestelemiş. Eserlerini gerçek isimlerini gizleyerek yazan kız kardeşlerin ilham verici yaşam hikâyesi, 1800’lü yılların İngiltere’sinin kadınlara yönelik baskıcı ve tekdüze hayat düzenine karşı bir başkaldırı ve kendini gerçekleştirme mücadelesi çerçevesi içerisinde incelenecektir hiç kuşkusuz. Hikâyenin bu odak noktası da bana göre To Walk Invisible’ı seyretmek için en önemli sebep.

To Walk Invisible: The Brontë Sisters’ın fragmanına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı tam 1 yıl önce yazmışım. Dikkat edin, konu güncel olmayabilir.

Diğer Yazılarıma Göz Attınız mı?

Anonim

Konu ile alakalı yorumları bekliyorum. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

Yorumları lütfen doğru Türkçe ile yazın. Yorumların anlaşılır olması benim için önem taşıyor.