Menü

#iremaktaş

yaşamın kıyısında

0 Yorum

2 sene Önce

Film, Haber

Anonim

Bu ay beyaz perdede kaçırmamanız gereken filmler

Bu ay beyaz perdede öne çıkan filmler bu beş filmlik listede sizin için derlendi. Hadi hep birlikte bir göz atalım.

Lion

Dev Patel, Nicole Kidman, Rooney Mara ve David Wenham gibi isimlerin yer aldığı Lion, yıllar önce Hindistan’da abisiyle yolcululuk yaparken trende kaybolan, birçok tehlikeyi atlatan ve sonrasında Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinilen Hintli bir çocuğun kaybettiği hayatı tekrar bulma hikâyesi. Yıllar sonra hala kayboluşunun travmasını atlatamayan ve hatıralarından kurtulamayan Sarro, kaybettiği ailesini bulmak için yola çıkar…

Gerçek bir yaşam öyküsünden uyarlanan Lion, bu senenin Oscarlarında En iyi yardımcı erkek oyuncu (Dev Patel), en iyi yardımcı kadın oyuncu (Nicole Kidman) ve en iyi uyarlama senaryo dallarında adaylığı bulunuyor.

Fragman

Yaşamın Kıyısında

Ağabeyi öldükten sona bakmakla yükümlü olduğu yeğeni için bir daha dönmemek üzere terk ettiği Manchester’a dönmek zorunda olan bir amcanın, geçmişi, boşandığı karısı ve yeğeni ile olan gelgitli ilişkisini anlatan başarılı bir dram. Özellikle Casey Affleck’in oyunculuğunun ön plana çıktığı filmde Affleck’e Michelle Williams ve Lucas Hedges eşlik ediyor. Altın Küre’de Affleck’e en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandıran Yaşamın Kıyısında Oscarlarda da birçok kategoride adaylık aldı bile. En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu ve en iyi özgün senaryo dallarındaki adaylıkları ile bu sıralar en çok konuşulan filmlerden biri. Başarılı bir aile dramı izlemeyi seviyorsanız kaçırmamalısınız.

Fragman

Jackie

Gelelim Natalie Portman’ın son filmine. Portman’ın tek başına sırtladığı film, ABD’nin suikaste uğrayarak hayatını kaybeden başkanı JFK’nin karısı Jackie Kennedy’nin kocasının ölümünden sonraki birkaç gün içerisinde olanları anlatıyor. Filmin odak noktası Jackie’nin hem bir eş, hem bir anne, hem de bir kadın olarak yas sürecini göstermesi ama hepsinden önce ülkesinin başkanı korkunç bir suikaste kurban gitmiş bir First Lady’nin her şeye rağmen dik ve mağrur duruşunu ele alıyor. Tabii bu noktada da Natalie Portman’a büyük iş düşüyor. Birçok eleştirmenden geçer not alan Portman’ın sadece oyunculuğu için bile seyredilebilir diyenler var. Tam tersi filmin sıkıcı olduğu söyleyenler de. Siz yine de bir şans verip izlemek isteyebilirsiniz.

Fragman

Swiss Army Man

Tek başına ısısız bir adaya düşen bir adamın yaşamına son verecekken son anda ölü bir bedeni görüp intihardan vazgeçmesi ve bu ölü “arkadaşı” ile yaşama tutunup bu ıssız adadan kurtulma hikâyesini anlatan filmde başarılı oyuncu Paul Dano ve Daniel Radcliffe nam-ı diğer Harry Potter. İlk bakışta oldukça ilgi çekici ve bir o kadar da insanı hem korkutan hem de üzen absürd bir kurtulma hikayesi. Bir cesetle arkadaşlık ve gerçek dünyaya dönmek için verilen mücadele. Filme dair küçük bir ayrıntı vermek gerekirse başrol oyuncusu Paul Dano filmde oynamayı yönetmenler Dan Kwan ve Daniel Scheinert’in söylediği bir cümleyle kabul etmiş. Buna göre yönetmenler Dano’ya “filmde ilk osuruk güldürecek, ikincisi ise ağlatacak” demiş ve bu da Dano’yu ikna etmede yeterli olmuş.

Fragman

La La Land

Gelelim bu senenin herhalde en çok konuşulan filmine. Bu senenin Oscarlarını silip süpürür mü, bir rekor kırar mı bilemeyeceğiz ama sadece bu kadar çok konuşulan, abartılan neymiş yahu diye merak ediyorsanız izlemelisiniz. Birçok kişinin beğenerek izlediği La La Land, aynı oranda birçok kişi tarafından da bu kadar çok ödül adaylığının bulunmasından dolayı “overrated” olarak adlandırıyor. Haklı olabilirler de. Ama çok da önyargılı yaklaşmadan izlerseniz filmden keyif alacağınız yüksek muhtemel. Bir kere mutlu, bol danslı, bol müzikli bir film La La Land. Caz var, sinema var, Los Angeles var. Ryan Gosling ve Emma Stone’nun başarılı kimyası filmi izlemeyi daha da keyifli yapıyor. Filmi izledikten sonra suratınızda küçük bir gülümseme ile kalıyorsunuz.  Kısacası hala izlemediyseniz izleyin, izlettirin.

Fragman

Bu yazıyı tam 1 yıl önce yazmışım. Dikkat edin, konu güncel olmayabilir.

Diğer Yazılarıma Göz Attınız mı?

Anonim

Konu ile alakalı yorumları bekliyorum. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

Yorumları lütfen doğru Türkçe ile yazın. Yorumların anlaşılır olması benim için önem taşıyor.