Menü

#iremaktaş

captain fantastic

0 Yorum

3 sene Önce

Film

Anonim

Captain Fantastic: fantastik baba

2016 yılının farklı konusuyla dikkat çeken başarılı yapımlardan birisi de Captain Fantastic oldu. Kabaca kapitalizm ve tüketim kültürü eleştirisi yapan ve ana karakterin üzerinden iyi ebeveyn nasıl olunuru sorgulayan Captain Fantastic, izleyiciyi filmin sonunda düşündüren bir yola sokuyor. Yönetmen koltuğuna daha önceleri American Psycho, Aviator ve Face Off gibi başarılı Hollywood yapımlarında oyunculuk deneyimi olan Matt Ross oturuyor. Birçok ödül ve adaylığı bulunan film geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde yönetmenlik dalında da ödülü kapmıştı. Filmin ana karakteri olan baba Ben Cash’i ise Yüzüklerin Efendisi’nin Aragorn’u Viggo Mortensen canlandırıyor. Mortensen bu filmdeki rolüyle Altın Küre de dahil birçok önemli ödüle aday gösterildi. Komedi ve drama türündeki Captain Fantastic, Amerika’nın Kuzeybatı Pasifik ormanlarında görünüşte “izole” bir hayata sahip kapitalist düzen karşıtı sosyalist bir baba ve altı çocuğunun hikâyesini anlatıyor.

Alternatif bir ebeveynlik

Ben’in yıllar önce karısı Leslie ile birlikte hayalini kurdukları sıra dışı hayatta tek amaçları çocuk yetiştirmede kurulu düzenin dayattığı ebeveynlik kurallarının dışına çıkıp alternatif bir ebeveynlik hatta aile düzeni geliştirmek ve bunun mümkün olduğunu kanıtlamak. Kısacası kendi çocuğunu kendi bildiğin yöntemlerle yetiştir mottosu ile hareket ediyorlar.

Bu sıra dışı aileye baktığımız zaman, muazzam bir uyumun olduğu, günlük işlerin görev dağılımının eşit bir şekilde yapıldığı, fikirlerin özgürce dile getirildiği ve ortak kararların alındığı bir aile düzeninin olduğunu görüyoruz. Aynı anda hem yumuşak başlı hem de otoriter olan Ben, çocukları için hem bir filozof hem de bir öğretmen. Her ne kadar vahşi doğanın kalbinde büyürken geyik avcılığından tutun da en zorlu koşullarda dağ tırmanıcılığına kadar insanın fiziksel sınırlarını zorlayan bir hayat sürseler de, çocuklar öyle hiç de zannettiğiniz gibi dış dünyadan izole bir hayata sahip değiller. Matematik, fizik, sosyoloji, felsefe, anayasal haklar, insan hakları, din, cinsellik gibi birçok konuda kurulu düzenin içerisinde yaşayan ortalama bir Amerikalı çocuktan çok daha fazla bilgiye ve yorum gücüne sahipler. Özünde kendi fikirleri olan özgüveni yüksek çocuklar bunlar. İzleyici film boyunca Ben’in çocuklarını adeta imrenerek seyrediyor.

Babanın ikilemi

Ben Cash ve çocuklarının hayatı, uzun zamandır bipolar bozukluğu hastalığından muzdarip olan ve hastanede tedavi gören annenin intihar etmesiyle değişiyor. Babaları ile birlikte annelerinin cenazesine katılmak ve onun son arzusunu yerine getirmek için hep birlikte Steve ismindeki karavanları ile yola koyuluyor ve hikâyenin asıl ilgi çekici ve öğretici kısmı da burada başlıyor. Yol hikâyeleri zaten hep ilgi çekicidir.

Filmin başından sonuna kadar üzerinde durduğu ve sorgulamaya çalıştığı ana nokta ise Ben’in iyi bir baba olup olmadığı. Cenaze yolculuğu boyunca çocuklarının yaşadığı kültür çatışması, aidiyet sorunu ve hatta birtakım hayati durumlar Ben’i bir baba olarak kendi yeterliliğini sorgulamaya itiyor. Yine de izleyici filmin sonunda Ben iyi bir baba mı yoksa kötü bir baba mı? diye kendisine soru sorarken bulmayabilir. Çünkü aslında Ben’in iyi bir baba olmaya çalıştığını öyle kolay kolay inkâr edemeyiz. O, normlar açısından sınırları oldukça dar olan bu toplumsal düzende kendince daha iyiyi keşfetmeye çalışan, çocukları için en iyisini bilen “fantastik bir adam”.

Captain Fantastic sinematografi ve müzikleri ile de ön plana çıkan bir yapım. Hikâyenin bir bölümü Pasifik Kuzeybatısı’nda geçtiğinden görsellik açısından oldukça renkli ve harika sahnelere sahip. Film boyunca hikâyenin duygusal aile dramı damarını besleyen müzikleri ise Sigur Ros’a ait şarkılar. Açıkcası böyle bir filme Sigur Ros şarkıları cuk diye oturmuş. Farklı, renkli ama aynı anda hüzünlü. Filmin soundtrack listesinin tamamı için bu makaleye göz atabilirsiniz.

“Güçlü, güçsüzü kontrol eder. Dünyanın işleyişi bu. Çenemizi kapatıp bu durumu kabullenmeliyiz. E başlarım böyle işe! ” Captain Fantastic şimdiden izleyenlerin aklında unutulmayacak replikler bıraktı bile ama eğer filmden filmi özetleyecek bir alıntı yapılacaksa hangisi olurdu diye sorarsanız kesinlikle bu sözler olurdu.

Bu yazıyı tam 1 yıl önce yazmışım. Dikkat edin, konu güncel olmayabilir.

Diğer Yazılarıma Göz Attınız mı?

Anonim

Konu ile alakalı yorumları bekliyorum. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

Yorumları lütfen doğru Türkçe ile yazın. Yorumların anlaşılır olması benim için önem taşıyor.