Menü

#iremaktaş

dr.strange

0 Yorum

3 sene Önce

Film

Anonim

Dr. Strange: Marvel’in en yeni süper kahraman filmi üzerine

Marvel’in son süper kahraman filmi olan Dr.Strange, 2016’da gişede başarıyı yakalayan en önemli filmlerinden olmayı başardı. Şu sıralar hala vizyonda olan filmi kaçırmak istemiyorsanız şimdiden sinemanın yolunu tutmalısınız. Dr.Strange karakterini canlandıran ise son zamanlarda çoğumuzun yakından tanıdığı ismi bir garip Sherlock abimiz Benedict Cumberbatch. Öncelikle şunu söylemeliyim ki filmi izlemeden önce Dr.Strange karakterinden haberim bile yoktu,zaten Marvel filmleri ile alakam çok yeni diyebilirim. Ama çizgi roman çizimlerinden anlaşıldığı kadarı ile Benedict Cumberbatch role cuk diye oturmuş duruyor açıkçası. Diğer rollerde ise Cumberbatch’in 12 Yıllık esaret filminden rol arkadaşı Chiwetel Ejiofor’u Mordo, Mads Mikkelsen’i kötü karakter Kaecilius, Tilda Swinton’ı The Ancient One ve son olarak Rachel McAdams’ı Dr.Strange’in iş arkadaşı ve potansiyel sevgilisi Christine Palmer olarak izliyoruz. Rachel McAdams da tıpkı Cumberbatch gibi son yıllarda büyük bütçeli ve önemli filmlerde oynamaya başlayarak adını sık sık duyurmaya başladı.

Filmin konusuna gelirsek Doktor Stephen Strange işinde inanılmaz başarılı, zeki ama bir o kadar da kibirli ve zengin bir beyin cerrahıdır. Sanırım Marvel’in çoğu süper kahramanının özelliklerinden birisi de burnu havada, egosu yüksek, bencil olmaları. Iron Man’de Tony Stark’ı hatırlayalım. Kahramanımızın hayatı bir gün korkunç bir araba kazası geçirmesi ile tamamen altüst oluyor, çünkü onu o yapan tek şeyi ellerinin işlevini kaybediyor. Aşırı derecede hasar görmüş sinirleri nedeniyle yazı bile yazamayacak bir hale gelen Dr.Strange, çareyi bir dizi ameliyatta buluyor. Varını yoğunu ellerinin eski haline kavuşması için ortaya koyan Strange, istediğini alamayınca ‘alternatif tıp’a başvuruyor. İşte hikâyemiz de burada başlıyor. Batı tıbbının çözemediğini doğu tıbbında aramaya başlayan Dr.Strange, şifa bulmak için gittiği Katmandu Nepal’de akupunktur, şifalı otlar tedavisi gibi alternatif tıbbın yerine, aklının ucundan bile geçiremeyeceği derinlikte ve anlamda mistik ve büyülü bir dünyanın içine adım atıyor. The Ancient One’ın rehberliğinde hem zihinsel hem de fiziksel olarak yapabileceklerinin sınırlarını zorlayan hem de kibrini ve egosunu köreltmeye çalışan Strange daha sonra kendisini hiçte içinde olmaya can atmadığı bir savaşın ortasında bulacak.

 

 Görsel Şölen

Filmde öne çıkan en önemli özellik görsel efektlerin muhteşemliği. Bir ara Inception’ı seyrettiğim izlenimine kapıldım doğrusu. Müzikler de bir o kadar iyiydi. Marvel filmlerinde mizah önemli bir unsurdur. Filmde komik diyebileceğimiz sahnelerden ilk akla geleni ve bence en iyisi Dr.Strange ile Wong’un kütüphanedeki konuşmalarıydı ama bunun dışında zorlama bulduğum bir iki sahne de vardı. Ayrıca film sona erdiğinde bir tatmin olamama duygusu da oluşmadı değil. Marvel’in başlıca filmleri Captain America, Iron Man, Thor ve The Avengers’a göre tadı değişikti. Görsel efektler konusunu hesaba katmadan daha çok hikâyenin ilerleyişi ve filmin bütününün hissettirdikleri açısından sanırım. Belki konusu daha sıradışı, farklı olduğu için midir bilinmez (büyü, mistik ögeler, Uzakdoğu felsefesi vs.) ama sonuçta Dr.Strange diğer Marvel karakterlerine kıyasla oldukça farklı. Doktorun hikâyesi beyaz perdede daha çok yeni. Biraz bekleyip göreceğiz.

Oyuncuların performansına gelirsek, daha önce de belirttiğim gibi Benedict Cumberbatch rolüne tam oturmuş, gayet başarılı, aksanı da bayağı iyiydi. Tilda Swinton’a laf yok, onun enerjisi ve duruşu da ayrı harika. Mads Mikkelsen kötü karakter olarak oldukça ikna ediciydi. Hannibal dizisinde seri katil Dr. Hannibal Lecter canlandırması ona birçok övgü getirmişti.
Sonuç olarak film gayet başarılıydı, devamı gelse merakla doya doya izlenir, karakteri şimdiden sevdik bence sadece biraz daha alışmamız lazım.

DİKKAT SPOİLER!

Şimdi merak uyandıran bir spoiler verelim. Hemen hemen her Marvel filminde olduğu gibi bir film sonu sahnesi bulunuyor. Genelde bir sonraki filme zemin hazırladığı gibi Marvel evrenindeki başka bir süper kahraman filmine de atıfta bulunabiliyor. Doktor Strange’in film sonu sahnesi ise ikinciye karşılık geliyor. Dr.Strange New York sanctrumunda Thor ile karşılıklı bir sohbet gerçekleştiriyor. Ve Thor babasını aradığını ve bu konuda yardım istiyor. Strange bu yardım talebini Thor’un erkek kardeşi Loki’yi ve diğer Asgardlıların Asgard’a geri dönmesi şartıyla kabul ediyor. Thor’un devam filmi Thor: Ragnarok’ta büyük bir olasılıkla Dr.Strange’i izleme şansına sahip olacağız. Ama bir değil iki yerde. Bilmeyenler için söyleyelim Avengers serisinin son filmi olan ve ancak 2018’de izleyebileceğimiz Avengers: Infinity War’da Doktor Strange’in rolü kesinleşmişti.

Bu yazıyı tam 1 yıl önce yazmışım. Dikkat edin, konu güncel olmayabilir.

Diğer Yazılarıma Göz Attınız mı?

Anonim

Konu ile alakalı yorumları bekliyorum. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

Yorumları lütfen doğru Türkçe ile yazın. Yorumların anlaşılır olması benim için önem taşıyor.