Menü

#iremaktaş

girlboss

0 Yorum

2 sene Önce

Dizi

Anonim

Netflix Girlboss inceleme

Girlboss : Asi, edepsiz, cesur, duygusal, zeki, sıra dışı, dobra, eğlenceli, bağımsız, çılgın, tutkulu, egoist, komik, inatçı, kavgacı, laf cambazı, güçlü…

Netflix’in yeni dizisinin ana karakteri Sophia işte tam da böyle birisi.

Girlboss, vintage markası Nasty Gal adlı bloğun kurucusu Sophia Amoruso’nun aynı isimli çok satan otobiyografi kitabından uyarlama dram ve komedi türünde bir gençlik dizisi. İlk sezonu 13 bölümden oluşan Girlboss’ın ana karakteri Sophia’yı Under the Dome, The Secret Circle ve Tomorrowland gibi yapımlardan tanınan Britt Robertson canlandırıyor. Sophia aynı anda hem gıcıklık hem de sempatiklik arasında gidip gelen bir karakterken, Robertson Sophia rolünde resmen döktürmüş. Yapımcılarından birinin Charlize Theron olduğu Girlboss ‘ın yaratıcısı ise Pitch Perfect ve 30 Rock gibi projelerde de çalışmış olan Kay Cannon.

Netflix Girlboss inceleme

girlboss

Hikâye 2006 yılının San Fransisco’sunda Sophia Amoruso henüz 22 yaşlarındayken geçiyor. Nasty Gal’in kuruluş zamanı yani. Henüz kendine ait bir sitesi yokken deyim yerindeyse 3 kuruşa aldığı vintage kıyafteleri eBay’de yüzlerce dolara satıp kısa yolda Amerikan Rüyası’nı gerçekleştirmeye çalışan girişimci ruhlu Sophia’nın hayatın sillesini yediği yıllar. Tabii bu hayatın sillesini yeme olayı biraz da gönüllü. Sophia, babasından herhangi maddi bir yardım almadan tek odalı bir apartman dairesinde yaşayan, girdiği işlerde en fazla birkaç gün çalışabilen “çalışma”yı sevmeyen, hayattaki gerçek tutkusunu arayan arıza bir genç kızdır. En yakın arkadaşı Annie ise en az onun kadar arızadır ve hep Sophia’nın yanındadır, her daim birbirlerine sahip çıkarlar. Zaten annesi ortada yoktur ve babasıyla da ilişkisi de oldukça mesafelidir.

Sophia’nın hayat “tutku”sunu bulması bir vintage kıyafet mağazasında bulduğu ceketle başlar. 9 dolara aldığı ceketi eBay’de yüzlerce dolara satınca adeta kendinden geçen Sophia, kolları sıvayarak online satış işine girer. Tabii, Girlboss Netflix serisinin introsunda belirttiğine göre Sophia Amoruso’nun gerçek yükseliş hikayesinin “oldukça gevşek” bir versiyonu.

Girlboss’ı çekici yapan başlıca sebep Britt Robertson. Yaşı, enerjisi, mimikleri role cuk oturmuş. İkinci sebep ise tabii ki vintage kıyafetleri yani modayı merkezine alarak henüz 20’lerinde olan genç bir kızın online girişimcilikle milyoner olduğu olağanüstü bir başarı hikayesini anlatması. San Francisco şehrinin enerjisi, renkleri, müziği ve dansı ile birlikte ana karakterlerinin oldukça gevşek hayatları, birbirinden anormal hareketleri, edepsiz tavırları ile dolu bir hikâyeyi izlerken keyif almamak çok zor olmasa gerek. Sophia karakterini her izleyici aynı oranda sevmeyebilir, hatta oldukça itici bulabilir ama yine de Girlboss ‘ın girişimci, farklı, cesur ve güçlü genç kız imajını çizdiği bu ilham veren eğlenceli hikâye kesinlikle izlenmeye değer.

Bu yazıyı tam 1 yıl önce yazmışım. Dikkat edin, konu güncel olmayabilir.

Diğer Yazılarıma Göz Attınız mı?

Anonim

Konu ile alakalı yorumları bekliyorum. Yorumlarınız benim için çok değerlidir.

Yorumları lütfen doğru Türkçe ile yazın. Yorumların anlaşılır olması benim için önem taşıyor.